elhagyatott helyek, urbex, urban exploration
2023. július 08. írta: urbex1234

elhagyatott helyek, urbex, urban exploration

Az urbexről nagyon sokat lehetne vitatkozni. Amit itt leírok az csak egy vélemény a sok közül. Biztos, hogy nem ért vele egyet mindenki.
Megjegyzés: a cikkben szereplő képeknek és videóknak nincs közük a cikk adott szakaszához, csak véletlenszerűen lettek beillesztve.

Mit jelent az urbex?

Az urbex szó az urban exploration, azaz városi felfedezés rövidítése, ami valójában helytelen, mert nem csak városi, hanem kisebb települések, például falvak, erdőben lévő létesítmények esetén is szokták használni.
Nincs hivatalos megegyezés arról, hogy az urbexbe pontosan mi tartozik bele. Magyarországon kifejezetten az elhagyatott és/vagy romos helyek látogatására, fotózására, videózására használják, de vannak, akik az urbexbe sorolják az üzemi területeket (például szellőzőjáratok, szervízalagutak, csatornák, liftaknák, metróalagutak, járműtelepek, mozgólépcső lejtaknák, raktárak, műhelyek), továbbá a bunkereket, óvóhelyeket, magas tetőket, létrával rendelkező magas kéményeket és adótornyokat. Illetve, ha ezen utóbbiakat valaki nem is sorolja kifejezetten az urbexbe, urbex oldalakon, urbex videó csatornákon nem ritkán találkozhatunk ilyesmikkel is.

Arról sincs megegyezés, hogy az urbexbe csak elhagyatott vagy működő helyek is beletartoznak-e. Urbexes oldalakon bőven láttam példát olyan tartalmakra, amik működő helyekről készültek.
Továbbá az is vitatható, hogy mi számít elhagyatottnak. Ha egy épületet őríznek, esetleg valamennyire karban is tartanak, de amúgy nem látogatható hivatalosan (tehát néhány ember néha jár bent, de amúgy senki), esetleg még romos is, akkor az elhagyatottnak tekinthető, vagy nem? Pl. Tőzsdepalota, OPNI, F4, ...

Az is helytelen lenne, ha azt mondanánk, hogy az urbex olyan helyekből áll, ahová az átlagos turista nem megy, hiszen az átlagos turista a külvárosokba, falusi kisutcákba sem megy, pedig ezek nem tartoznak az urbexbe.
Sőt, manapság már az is helytelen lenne, ha azt mondanánk, hogy az urbex olyan helyeket takar, ami az átlagembereket annyira nem érdekli, hiszen nagyon sok ember van, aki ha megtehetné, de legalábbis ha legálisan megtehetné, szívesen sétálna például egy metróalagútban. Arról nem is beszélve, hogy az urbex világszerte egyre népszerűbb, a legismertebb, vagy legkönnyebben járható helyeket átlagemberek is szívesen látogatják.
Amikor legális látogatást szerveznek például a Kőbányai víztározóba, rengeteg rá az érdeklődés.
Talán azért van így, hogy régebben az urbex annyira nem volt felkapott, mert régebben a média nem tárta az átlagemberek elé ezeket a szokatlan helyeket, manapság pedig nem csak híroldalak, hanem például sok facebook oldal, facebok csoport, illetve sok youtuber foglalkozik ezekkel a helyekkel.

szentkiralyszabadja_index.jpg

Az egyik legismertebb és egyik legnagyobb elhagyatott hely Magyarországon a Szentkirályszabadja melletti orosz laktanya. Nem összekeverendő a Nagyvázsony melletti Kis-Moszkvával. Forrás: index.hu

Illegális-e az urbex?

Aránylag többnyire igen, de nem teljesen.

Az urbex legális része

Egyes cégek, szervezetek, egyesületek szerveztek/szerveznek elhagyatottnak vagy romosnak mondható helyekre, illetve nehezen látogatható helyekre túrákat.

Néhány példa:

  • Inotai erőmű: Túrajó Veszprém
  • Adria-palota: Imagine Budapest
  • Istvántelki vonattemető és gőzösműhely: Miénkaház, MÁV nosztalgia
  • Kelenföldi Erőmű: Miénkaház, hosszúlépés
  • Óbudai Gázgyár: Budapest Beyond Sightseeing, hosszúlépés
  • Kapisztrán téri bunkerrendszer (P/50): Imagine Budapest
  • Gellért fürdő ősforrás, közműalagút: Dunapest, Falanszter blog, Imagine Budapest
  • Gellért Hotel: Imagine Budapest
  • Kőbányai pincerendszer: Falanszter blog, BudapestScenes
  • Csepel Művek, bunker: BudapestScenes
  • Denevér úti barlang-óvóhely: Erődítés Történeti Egyesület
  • Ördög-orom bányaóvóhely: Erődítés Történeti Egyesület
  • Bezárt Király fürdő: Experience Balkan
  • Visegrád-Nagymaros közműalagút: DMRV Zrt.
  • Kőbányai víztároló: Fővárosi Vízművek
  • Gellérthegyi víztároló: Fővárosi Vízművek
  • BKV ferencvárosi áramátalakítója

Habár a vezetett túrák pénzbe kerülnek, és nehéz emberek nélküli fotókat készíteni (a csoport elején vagy végén érdemes haladni), szerintem érdemes az életben egyszer-kétszer párezer forintot kiadni egy-egy ilyen túrára (most abba ne menjünk bele, hogy mennyi pénzt elköltenek az emberek más egyéb dolgokra).

Érdemes az ilyesmi oldalakat figyelgetni, hátha akad urbexes túra:

Az Inotai erőműbe még fesztivált is szerveztek, első alkalommal 2023 nyarának végén.

Az Inota Fesztivállal kapcsolatban néhány link:

Az urbex illegális része

A legtöbb helyre jó eséllyel nem fogsz engedélyt kapni, ezért jobb híján marad az illegalitás, ha be akarsz menni. Illetve természetesen van, akit nem maga a hely érdekel, hanem az adrenalin, az illegalitás. Ezzel kapcsolatban annyit hozzátennék, hogy engem soha nem érdekelt az adrenalin. Csak azért érdekelt az urbex, hogy olyan helyekről készíthessek fotókat, amikről nem készül olyan sok fotó, mint mondjuk a turistalátványosságokról. Ehhez hozzátartozik az is, hogyha például egy épület tetejére felmentem, azt is csak a kilátás miatt tettem, nem pedig a veszély miatt. Ez persze már egy olyan dolog, hogy aki egyáltalán nincs benne a témában, annak a számára az is veszélyesnek tűnhet, amiről aki benne van a témában, meg tudja állapítani, hogy sokkal veszélyesebb dolgok is vannak. De arról, hogy mennyire veszélyes az urbex, kicsit lentebb írok.

Balatonaliga, pártüdülő

Jellemzően az első kérdés, ami a kezdőkben felmerülhet, hogy mi baj történhet az illegális urbexezésből? Erre talán nehéz egy mondatban válaszolni. Attól is függ, hogy milyen a hely, mennyire őrzik, milyen az őr/őrök hozzáállása.

Két dolgot jó ha tudsz.
Az egyik:
Van egy olyan urbexes mondás, hogy "leave only footprints and take only photos", azaz csak a lábnyomodat hagyd ott és csak a fotókat vidd.
A másik:
A betörés fogalma: "Lopás, rablás szándékával történő erőszakos behatolás valahová."

Sokan nem tartják be a ne hozz el semmit szabályt. Jó eséllyel nem lesz különösebb bajod, ha értéktelen szuveníreket hozol el, de ha elkapnak, sajnos egy ilyen ügyet is felfújhatnak.
Amúgy Magyarországon elég ritka, hogy könnyen mozdítható értékes tárgyak vannak elhagyatott helyeken... főleg akkor, ha olyan helyre mész, amit már sokan ismernek.

Őrzött helyek

Ha nem lopsz és nem rongálsz, annál rosszabb nem történhet veled, hogy a elkap a biztonsági őr, rendőrt hív, ha be is visznek a rendőrségre, jó eséllyel nem lesz belőle semmi bajod a végére, csak egy kicsit megijesztenek, hogy elvegyék a kedved ettől a hobbitól.
Persze szokták mondogatni, hogy ez birtokháborítás meg olyan, mintha ő bemenne a te házadba, de ezt szerintem Magyarországon nem veszik komolyan.

Az sem mindegy, hogyan jutsz be a helyre. Ha leszedsz egy lakatot, felfeszítesz egy ajtót, vagy betörsz egy ablakot, az természetesen rongálásnak, erőszakos behatolásnak számít.
Bevallom őszintén, azt nem tudom, hogyha átmászol egy kerítésen, az milyen kategóriába tartozik, de biztos enyhébb, mint az előbb felsoroltak.

Sok esetben ha elkapnak a biztonsági őrök, csak kiküldenek vagy kizavarnak, esetleg szidkozódnak is.
Arra még nem hallottam példát, hogy valakit megvertek volna, de ez nyilván az őrtől/őröktől függ. A biztonsági őröknek elvileg kötelező alkalmazni az egyenlő bánásmód elvét, vagyis ha te nem verekedsz, nincs nálad támadásra alkalmas eszköz, akkor nem bánthatnak. Persze nem lehet teljesen kizárni, hogy egyszer kifogsz egy olyan őrt, aki annyira bepöccen, hogy ezt nem tartja be, de erre azért kevés az esély.

Érdemes azt is tudni, hogyha nem érnek tetten, akkor jó eséllyel megúsztad, már nem kell félned, még akkor is, ha észrevettek, de elfutottál, vagy rajta vagy a kamerafelvételeken (kivéve ha rongáltál, loptál).

A legrosszabb esetekkel kezdtem, de nem azért, hogy elvegyem a kezdők kedvét, hanem azért, hogy legyünk túl először ezen.

hungaria_korut_elhagyatott_szovjet_hazak.jpgSzovjet tisztek háza. Forrás: 24.hu

Jó tudni, hogy nagyon sok hely van, ahová bár hivatalosan illegális a belépés, nincs kerítés, vagy luk van a kerítésen, illetve az őr csak ül a bódéjában és nem járkál körbe, nem megy be az épületbe. Még olyan helyeken is sokszor van luk a kerítésen, amit őríznek. Ha megmondod az őrnek, vagy neadjisten a rendőrnek, hogy te csak a kerítésen lévő lukon jöttél be, az talán enyhítő körülmény.
Sajnos az is előfordulhat, hogy az őrök megpróbálják rádfogni, hogy te törted be az ablakot, te feszítetted fel az ajtót, vagy te rongáltad meg a kerítést, pedig az már úgy volt. Ezt persze bizonyítaniuk is kell.

Esetleg azzal is meg lehet próbálkozni, hogy megkérdezed az őrt/őröket, hogy bemehetsz-e, nem egyszer hallottam már olyanról, hogy volt olyan hely, ahol körbevezette az őr a látogatókat, de erre sajnos nagyon kevés az esély.
Illetve ha már megkérdezted őket és nemet mondtak, úgy talán még jobban is fognak haragudni, ha mégis bemész.

Fussak-e el az őr elől?

Szerintem ha messze van tőled az őr, és beláthatő időn belül, könnyen megközelíthető a kijárat, akkor feltétlen.
Ha zsákutcában vagy, akkor esetleg meg lehet próbálni elbújni és csöndben maradni, de ha az őrök alaposak, akkor ez sajnos nem megoldás.

Az urbexes paradoxon

Noha a legtöbb urbexes azt állítja, hogy megveti a betörést, erőszakos behatolást, viszont sok épületbe úgy nyílik bejutás, hogy valaki először betör, és amikor már van bejutás, elkezd beözönleni sok urbexes.

Szentkirályszabadja

Kamerák

Sok embert elijesztenek a kamerák, de nem egy urbexest ismerek, aki csak úgy lófrál a bekamerázott helyeken, ennek pedig az az oka, hogy sok esetben nem nézik folyamatosan a kamerákat, hanem csak akkor nézik vissza, ha rongálás vagy lopás történt. Illetve az is lehet, hogy valaki ül a kamerák monitorjai előtt, és alszik, mobilozik, nem mindig figyel, de néha lehet, hogy rápillant a képernyőkre.
Persze ha van egy megbízható ismerősöd, aki megmondja, hogy nem működnek a kamerák, az más, mintha úgy mész oda, hogy nem tudsz semmit a helyről.

Riasztó, mozgásérzékelő

Sok hely van, ahol a riasztó, mozgásérzékelő már nem működik. Ha csak villog, akkor nem biztos, hogy működik, vagy figyelik, ha viszont hangot ad ki, akkor jobb, ha nem túl lassan kimész. Ha esetleg bevállalós vagy, van néhány perced pár gyors fotóra, mire kiérnek a távfelügyeletesek :)

Kutyák

Én is azok közé az emberek közé tartozom, aki fél a kutyáktól. Ha például odajön a kutya a kerítéshez és elkezd ugatni, akkor alap, hogy nem megyek be. De azért jó tudni, hogy általában a kutyák nincsenek szabadonengedve, illetve még ha szabadon is vannak engedve, be vannak tanítva arra, hogy ne bántsanak, csak jelezzenek az őrnek vagy kövessenek téged.

Hogyan szerezhetek tudomást elhagyatott helyekről?

Például urbexes csoportokból

Facebookon ha beírod a keresőbe, hogy "elhagyatott helyek" vagy "urbex", és kiválasztod, hogy csak csoportokat listázzon, akkor biztos lesz jónéhány találat.
Fontos, hogy ne posztban kérdezd meg, hogy "légyszi ajánljatok elhagyatott helyeket" például a Balaton környékén, hanem figyeld a posztokat és a posztolótól kérdezd privátban. Bár az igazság az, hogy annak ellenére, hogy sok urbexes csoportban ki van írva, hogy helyeket csak privátban, sok urbexes mégsem szereti, ha kérdezgetsz. Azért néha talán lesz, aki érdemben válaszol.

Például urbexes honlapokról, facebook oldalakról

Sok urbexes oldalon névvel vannak kiírva a helyek, és a név alapján már nem olyan nehéz megtalálni egy helyet.

hajmasker.jpg

Hajmáskéri tüzérlaktanya. Forrás: We Love Balaton

Például fotók, videók alapján

Esetleg az is előfordulhat, hogy a fotókon vagy videókon látszik, hogy mi van az ablakon kívül, vagy a fotó/videó tartalmaz valamilyen feliratot ami segíthet egy hely beazonosításában.

Youtube lejátszási lista:

Hírek, cikkek

Nem ritka az sem, hogy a hírekben is benne van, ha lezárnak egy helyet, vagy a hely már elhagyatott. Érdemes lehet ezeket is figyelni, vagy rákeresni "elhagyatott", "bezárt", satöbbi kulcsszóval.

Cikkek elhagyatott helyekről (a teljesség igénye nélkül):

Kastélyok:

Már felújított elhagyatott helyek:

Tervezik felújítani:

Lebontott elhagyatott helyek:

Az Istvántelki Főműhely, urbexes nevén vonattemető, szintén az egyik legismertebb hely. Vannak működő részei is, voltak legális túrák is, talán engedéllyel sem lehetetlen ide bejutni, viszont sajnos a legérdekesebb gőzmozdonyokat már elszállították a romos csarnokból.

Wikipédia

Wikipédia cikkek:

Google Maps

Google Mapsre ha beírsz egyes elhagyatott helyek nevét, kiadja a pontos helyszínt.

Néhány példa:

  • Preisich Szanatórium
  • Ikarus gyár
  • BM Kórház
  • Zobák-akna
  • Latinovits-Gundel Kúria

Közlekedés

Utazás közben figyeld a romos helyeket, akad szép számmal :)

Hogyan jussak be egy helyre?

Ha semmit nem tudsz egy helyről, először is menj oda és járd körbe a helyet, figyeld a lukakat a kerítésen, térképezd fel a helyet, pl. hogy van-e őr, kamera, riasztó, mozgásérzékelő, kutya, ha van türelmed, akkor figyeld ki, hogy körbejár-e az őr, és ha igen, milyen időközönként.

Veszélyes-e az urbex?

Erről is jó sokat lehetne vitatkozni. Szerintem a helyek túlnyomó része egyáltalán nem veszélyes. Eddig egyetlen hellyel találkoztam, ahol ahogy mentem a járdán, omladozott alattam a járda, ez pedig a Miskolci Acélművek hűtőtornyaiban volt. Az összes többi helyen szinte minden lépcső, létra teljesen használható állapotban volt, vagy ha nem volt használható állapotban, az előre látszott rajta.
A hírekben szó volt arról, hogy a Szentkirályszabadjai szellemváros hangárának omladozik a teteje (ha jól tudom, ott meg is halt valaki), illetve a Népszigeti Ganz gyárnak a tetejét is vékony fém borítja, nem tudom, hogy az beszakadhat-e. Többnyire csak betonból készült tetőkön mászkáltam, és mindenkinek ezt javaslom.

mav_korhaz.jpegMÁV kórház. Forrás: 444

A legtöbb urbexes csak bemegy épületekbe és nem mászik fel tetőkre, kéményekre, adótornyokra, ami szerintem az esetek túlnyomó részében az egyáltalán nem veszélyes kategóriába tartozik.

Szerintem ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mi fér bele neki az urbexelésbe (őrzött helyek, betörés (amire nem bíztatok senkit), felmászás magas helyekre).

Vannak olyan emberek, akik érdekes mutatványokat is megcsinálnak, de a gyakorlat azt mutatja, hogy hiába nézik meg ezeket a videókat több százezren, vagy több millióan, nem fogják tömegek utánuk csinálni, tehát jó eséllyel csak az adja ilyesmire a fejét, aki nagyon akarja, illetve nagyon átgondolta.

Ha az embereket kérdezed, nyilván a legtöbben azt fogják mondani, hogy ne is menj urbexelni, sőt vannak, akik szerint őrültség az egész. Annyi biztos, hogy minél többet jársz urbexelni, egyre jobban kitapasztalod, hogy mik a lehetőségek.

Azt még mindenképp érdemes megemlíteni ennek kapcsán, hogy az újságcikkekben vagy TV interjúkban szeretnek túlozni, és az alap urbexelést életveszélyesnek beállítani.

A rizikófaktor változhat

Fontos megjegyezni, hogy a helyzet változhat egy elhagyatott helyen. Akár attól függetlenül is, hogy mennyien járnak be, vagy buknak le. Lehet, hogy egyszer őrségváltás lesz, vagy megerősítik az őrzést. Habár előfordul, hogy egyes urbexesek szeretik ráfogni másokra, hogy miattuk őrzik (jobban) a helyet, de egy őrségváltás például akár azért is lehet, mert a tulajnak olyanja van, vagy mondjuk tulajváltás történt.
Természetesen a helyeket le is zárhatják, ami szintén lehet attól független, hogy mennyi urbexes járt bent, a tulajnak, az őröknek, az ott dolgozóknak is van szemük, idővel észrevehetik, hogy valahol be lehet jutni.

Volt MÁV székház

Velem például előfordult már olyan, hogy egy ismerősömmel vagy tízszer voltunk egy helyen, nem volt sehol senki, aztán úgy döntöttem, hogy viszek magammal pár embert, hogy megmutassam nekik is a helyet, és pont akkor jöttek az őrök.

A lényeg, hogy az, hogy egyszer valahová könnyen be lehetett jutni, nem jelenti azt, hogy ez így is marad, és szerintem kár ezért egymásra mutogatni.

Apróságokból is észrevehetik, hogy valaki járt bent egy helyen, például lábnyomokból vagy egy nyitvahagyott ajtóból.

Épp ezért szokták azt mondani, hogy ha valahová be akarsz jutni, ne nagyon halasztgatsd, néha az is előfordul, hogy bemegy néhány ember, és napokkal később már le is zárják a helyet.

Természetesen ennek az ellentéte is előfordulhat, hogy egy ideig szigorúan őríztek egy helyet, aztán egy idő után akár az őrzés is megszűnik.

Ha több embernek áruljuk el a helyet, akkor megjelennek a rongálók?

Szerintem ez többnyire nem ettől függ. A rongálók szerintem jellemzően más forrásból informálódnak, például egyszerűen csak elmennek kocsival a hely mellett, és észreveszik, nem hiszem, hogy sok rongáló nézne urbexes csoportokat, oldalakat.
Sok helyet tudnék mondani, amit rengenteg urbexes lejárt, és egészen egyben maradt, de olyan példát is tudnék mondani, ahol már az urbexesek előtt megjelentek a rongálók.
Nyilván egy szembetűnőbb helyet (pl. Nimród Hotel) könnyebben megtalálhatnak a rongálók, míg egy alaposabban őrzött helyre kevésbé mennek.

Jókat lehetne azon is vitatkozni, hogy megoldás-e, ha pár emberen kívül senki nem ismer egy helyet. Sok híres/ügyes urbexes van ezen a véleményen. Elvileg ugyanannyi joga van egy kezdő urbexesnek is bemenni egy helyre, de ez biztos nem fogja meghatni a profi urbexezőket.

Véleményem arról, ha valaki elhoz cuccokat elhagyatott helyről

Borítékolom, hogy nem fog velem mindenki egyetérteni, de az elhagyatott helyen lévő cuccok túlnyomó részének jó eséllyel vagy az enyészet, vagy a vandalizmus, vagy pedig a hely rendberakása esetén a konténerbe dobás a jövője.
Szerintem ennél még az is jobb, ha elhozza valaki őket és eladja.
Persze ott van az az érv, hogy de akkor azok, akik már a cuccok elhordása után érkeznek, nem tudják teljes pompájában lefotózni/levideózni a helyet. Ez valóban érv, de ebben nem tudom eldönteni, hogy mi a jobb, emiatt hagyni ott rohadni a cuccokat, vagy elhozni őket.
Egyébként sok elhagyatott helyről elég körülményes, vagy kockázatos cuccokat elhozni, meg általában a legtöbb urbexes elvisz 1-2 szuvenírt, értéktelen tárgyat, de nem hordanak el urbexesek tömegesen nagyon sok cuccot elhagyatott helyekről, nekem legalábbis ez a tapasztalatom.
Másképp nézve a dolgot, én úgy gondolom, ha egy helyet például összeszemeteltek a hajléktalanok, vagy a cuccokat szétvandálkodták a rongálók, akkor szabadabb elhozni onnan dolgokat, mint mondjuk egy olyan helyről ami viszonylag egyben van.
Urbexesek között a gond inkább abból szokott lenni, hogy senki nem szereti reklámozni ezt magáról (hogy elhoz dolgokat elhagyatott helyekről), viszont vannak olyanok, akik elhoznak dolgokat, de másokat letolvajoznak. Szerintem ebből jó lenne valahogy békét csinálni, de hogy hogyan, azt nem tudom.

pecs_istvan_akna.jpg

Pécs, István-akna. Forrás: 24.hu

Kiírjuk-e egy hely címét, amikor posztoljuk a fotókat róla?

Ezen is rengeteget lehet vitatkozni. Nem szokás, illetve sok helyen megvetendő is a cím kiírása, ennek ellenére előfordul, hogy egyesek kiírnak címeket, akár olyanok is, akik amúgy nem szoktak.

Nyilván vannak olyan példák, ahol evidens, hogy semmi baj nem származik a cím kiírásából. Pl. vannak olyan helyek, amiknek már úgy is mindegy, illetve vannak olyan helyek, ahová nem fognak tömegek menni, mert mondjuk szigorúan őrzött.

Dezinformáció

Előfordulhat, hogy valaki hamis állításokat tesz egy elhagyatott helyről, azért, hogy elvegye a kedvedet attól, hogy odamenj. Például azt, hogy jobban őrzik, vagy azt, hogy nem lehet bejutni.

Rivalizálás, ellenségeskedés

Sokszor nagy vita van abból, hogy kinek adod tovább az általad ismert helyeket, illetve arról is, hogy hol, mikor osztod meg a fotókat/videókat, kitől tudtál meg egy helyet.
Az sem ritka, amikor egy urbexes azt gondolja, hogy övé a hely.

Tanácsok, tippek

Ezek között a tanácsok között vannak nyilvánvalóak, de azért a felsorolás kedvéért talán nem baj ha szerepelnek itt.

  • Első számú urbexes szabály: mindig nézz a lábad elé. Nehogy belelépj mondjuk egy rozsdás szögbe.
  • A hátad mögé is nézz, akkor is, ha csak néhányat hátra lépsz egy fotó miatt.
  • Jól tapadó, erős cipőt használj. Bakancs a legajánlottabb, aminek a talpa nem sima, hanem recés. Nyáron is. Papucs, szandál kifejezetten kerülendő.
  • Olyan ruhába menj, amit nem sajnálsz például ha kiszakad egy kerítésen lévő lukon történő besurranáskor.
  • Esőben, hóban ügyelj a csúszásveszélyre, főleg lépcsőkön, magasabb helyeken.
  • Nagyon figyelj az olyan lépcsőkön, teraszokon, háztetőkön ahol nincs korlát.
  • Lehetőleg ne vigyél táskát.
  • Megfontolandó, hogy vigyél-e kesztyűt az újlenyomatok miatt, hiszen ha elkapnak, meg is gyanúsíthatnak, hogy azért vittél kesztyűt mert pl. lopni akartál.
  • Ne vigyél önvédelmi eszközt őrzött helyre.
  • Úgy rakj zsebre mindent (pl. mobiltelefont, pénztárcát), vagy úgy rakd el a táskádba (ha már viszel táskát) a dolgaidat, hogy ne essenek ki, még akkor sem, ha futni kell az őr elől.
  • Ha elkapnak az őrök, én azon az állásponton vagyok, hogy nem szólogatok be nekik, udvarias vagyok velük, nem dicsekszek például azzal, hogy milyen könnyen be lehetett ide jutni.
  • Lehetőleg ne éhesen, fáradtan vagy illuminált állapotban menj.
  • Éjszaka lámpát csak kis fénnyel, óvatosan használj őrzött helyen.
  • Talán jó, ha nem egyedül mész, hanem 1-2 emberrel. De ne is menjetek túl sokan. Egyrészt ha sokan vagytok, nehezebb fotózni, mert valaki mindig belemászik, másrészt bemenni, kijönni körülményesebb több embernek, nagyobb az esélye, hogy észrevesznek.
  • Ha hívsz valakit, feltétlenül mondd el neki, hogy nagyjából mi várható a helyen.
  • Ne hívj olyan embert, aki esetleg téged hibáztatna, ha történne valami baj. Csak olyan embert hívj, aki tisztában van azzal, hogy a negatív események is benne vannak a pakliban, és ha ilyesmi történik, nem a másikra mutogatás a megoldás.
  • A fotókat, videókat ne oszd meg azonnal, csak hetekkel, hónapokkal, akár évekkel később.
  • Bár semmi bajom azzal, ha valaki dagadt, főleg ha önhibáján kívül, de urbexben nem ritkán előfordulhat, hogy kis lukakon kell bebújni, amihez jól jön, ha vékony vagy. Illetve pl. egy tető vagy állvány is könnyebben elbír, ha vékony vagy.
  • Ha erős a kezed, az jól jöhet kerítésmászáshoz.
  • Ha felmászol valahova az lehetőleg betonból vagy jól alátámasztott, vastag vasból legyen.
    Palatetőkkel, cseréptetőkkel, téglafalakkal, illetve fagerendákkal csak nagyon óvatosan.
    A vékony fémlemezből lévő tetőket, illetve a rozsdás tetőket inkább kerüld el.
    Ne mássz fel olyan tetőre, ahol nem lehet kapaszkodni, illetve ha lecsúszol, nincs ami megakadályozza azt, hogy leess.
    Tetőkkel kapcsolatban gondolj arra is, hogyha esetleg lecsúszik egy cserép, az valakinek a fejére is ráeshet.
  • Ha autóval mész, lehetőleg ne túl közel parkolj a helyhez, amit megnézel, megnéztek.
  • Végül még annyit hozzáteszek, hogy én azon az állásponton vagyok, hogyha valakinek gyereke, családja van, annak a helyében minden olyan hobbit hanyagolnék, ami egy kicsit is veszélyes.

Az Inotai erőmű története

Tévhitek, gyakori kérdések

  • Vannak-e drogosok? Nincsenek, soha nem találkoztam velük.
  • Vannak-e hajléktalanok? Nagyon ritkán találkoztam velük. Talán 50-ből 1-2-szer.
  • Vannak-e szellemek? Nem hiszek a szellemekben, de tény, hogy nem egy elhagyatott helyen hallottam lépéseket, ajtónyitódásokat, ilyesmi hangokat (ettől még nem fogok hinni a szellemekben), ehhez hozzá kell szokni. Ha őr van bent és észrevesz téged, az esetek túlnyomó részében azonnal rádszól vagy rádkiabál.
  • Aki lebukik az béna? Határozottan nem. Ez nagyban szerencse kérdése. Lehet, hogy 10-szer sem kapnak el egy helyen, aztán tizenegyedjére meg igen.

Mi a jó az urbexben?

Bár megfogadtam, hogy senkivel nem vitatkozok azon, hogy mi értelme egy hobbinak, mert akkor úgyis az derül ki, hogy az én hobbimnak semmi értelme, miközben az ő hobbija teljesen kifogástalan, de azért megpróbálok pár érvet felhozni itt.

  • kimozdulsz, akár sokat mozogsz
  • sok olyan dolgot látsz, amit mások nem
  • ha utánaolvasol az épületek történetének, akár valamennyi történelmet is tanulhatsz

Balatonaliga, Club Aliga, Kádár-villa

Szép képek elhagyatott épületekről

Utolsó gondolatok

Valójában két dolgon múlik az, hogy valaki elkezdjen urbexelni (azon túl, hogy valakit érdekel).
Egyrészt ha valaki nagyon ragaszkodik ahhoz a gondolathoz, hogy ő tisztességes ember, és nem megy bele illegális dolgokba, akkor jó eséllyel nem fog urbexezni. Erről az a véleményem, hogy amennyire az urbex illegális, az komolytalan. De meggyőzni nem akarok senkit.
Ha ezen valaki túl tudja tenni magát onnantól lényegében csak bátorság. Átmászni egy kerítést, bemenni egy őrzött helyre... eleinte én is nagyon féltem ezektől. De aztán sok próbálkozás után rájöttem hogy egyrészt ebből nagyon kevés eséllyel lehet komoly baj, másrészt az esetek túlnyomó részében nem történt semmi, tényleg csak a bátorságon múlott, illetve amikor történt valami, végeredményben abból sem lett semmi komoly bajom.

...ja és persze: tudjuk, hogy "kár érte" :)

A bejegyzés trackback címe:

https://urbexingisnotacrime.blog.hu/api/trackback/id/tr2318162396

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása